Wandelen van Monterosso naar Riomaggiore, stedentrip Genua

De Italiaanse Rivièra: de kleurrijke dorpen
van de Cinque Terre en de havenstad Genua


het dorp Vernazza De Italiaanse Rivièra is vanouds een toeristische trekpleister van jewelste. Al in de 19e eeuw werd de kust tussen Ventimiglia en La Spezia vanwege het uitzonderlijk goede klimaat populair bij de Europese aristocratie, die hier in voorname hotelvilla's logeerde. De vijf dorpen van de Cinque Terre, die vlak boven La Spezia langs een 12 km lange, steile rotskust liggen, bleven lange tijd ontoegankelijk voor het moderne toerisme; pas na de aanleg van de spoorlijn, begin 20e eeuw, verbeterde de bereikbaarheid en nu worden ze dagelijks door grote stromen toeristen belegerd. Wat gebleven is, is de uitzonderlijk fraaie ligging langs de kust, de harmonie van de kleurrijke huizen en de afwezigheid van autoverkeer, alles tezamen genoeg voor een plaats op de Unesco-Werelderfgoedlijst. Dat maakt een bezoek aan de Cinque Terre nog altijd een bijzondere ervaring. En nu je toch in de buurt bent: maak een uitstapje naar Genua, een stad die na de grootschalige renovatie weer een bezoek waard is.

Lévanto

Het dorp Lévanto is een goed uitgangspunt voor een bezoek aan de vijf dorpen van de Cinque Terre, en daarvan getuigen de overnachtingsmogelijkheden. Als we het dorp binnenrijden na een bochtige afdaling door de bergen langs de kust, zien we bordjes naar maar liefst vijf campings. We kiezen er een vlak bij het treinstation, zodat we gemakkelijk met de trein langs de kust kunnen reizen. De auto is in deze streek geen handig vervoermiddel, want de dorpen van de Chinque Terre zijn alleen via kronkelende, smalle bergweggetjes te bereiken, die steevast op volle, dure parkeerplaatsen ver buiten de dorpskernen eindigen.

monterosso strandWandelen van Monterosso naar Riomaggiore

De wandeling van Monterosso naar Riomagiore langs route nr.2 door het Nationale Park Cingueterre is vanwege de schitterende uitzichten een van de beroemdste van Europa. Als we de volgende ochtend een kaartje voor de trein naar Monterosso willen kopen, blijken we lang niet de enige te zijn die deze wandeling willen maken en Lévanto als uitvalsbasis hebben gekozen. Een lange rij toeristen op stevige wandelschoenen, vrijwel zonder uitzondering gewapend met wandelstokken, staat voor het loket te wachten. De arme lokettist wordt door de vele Amerikanen met talloze vragen bestookt, maar spreekt geen woord over de grens, al heeft hij waarschijnlijk al jaren dagelijks met al die toeristen van doen. Gelukkig heeeft de trein vertraging, zodat we nog twee dagkaarten voor de Cinque Terre (Carte Cinque Terre voor trein en wandelpad, € 8,50) kunnen bemachtigen.

(Tip 1: koop je treinkaartje tevoren; de loketten zijn vaak gesloten, automaten zijn vaak defect en de rijen zijn lang! Tip 2: vergeet niet je kaartje voor vertrek op het perron te valideren!)
cinqueterre wandelpadMonterosso is een levendig dorp met een mooi strand, dat grotendeels wordt ingenomen door stabilimenti (strandtenten met betaalde toegang). Het treinstation ligt aan de boulevard, waar we ons aansluiten bij de eindeloze stroom wandelaars die richting Vernazzo trekt. Zo belanden we vanzelf op het wandelroute nr. 2. Na het loket met de kaartjescontrole begint het pad direct fors tussen de wijn- en olijfgaarden te stijgen, en het is vaak ook behoorlijk smal; soms voert de route zonder beschermend hekwerk langs steile afgronden en dan is het opletten bij het passeren van tegenliggers. De uitzichten over de kust en de dorpen Monterosso en later Vernazza zijn schitterend; de populariteit van het pad is terecht, maar waarom we juist hier zoveel Amerikanen zien wandelen en elders in Italië nergens, blijft vooralsnog onduidelijk. Later lezen we dat het vooral aan de populaire Amerikaanse reisboekenschrijver Rick Steves te danken is dat horden van zijn landgenoten naar het gebied trekken.

het dorp riomaggiore, cinque terreNa een uur of twee lopen bereiken we via een lange afdaling Vernazza, waar twee prijzige pizzapunten een prima lunch vormen. In het gezellige haventje kun je uitstekend op de kademuur zitten, met uitzicht op de bonte huizen en het levendige dorpsplein, dat door restaurantjes omzoomd wordt. Na Vernazza voltgt weer een pittige klim richting Corniglia, dat niet aan zee ligt maar op een uitspringende rots; het treinstation is alleen via een lange afdaling over een zigzaggende trap te bereiken. Wie niet zo vroeg uit Monterosso vertrokkken is en vreest in tijdnood te komen om Riomaggiore nog te halen, hoeft niet te wanhopen. Het tweede deel van de route, van Corniglia via Manarolo naar Riomaggiore, is aanmerkelijk vlakker en het pad is na Manarolo zelfs geheel verhard, zodat het tempo dan flink hoger ligt. Dat laatste stukje is beroemd geworden onder de naam Via dell'Amore en is bij Amerikanen en Japanners nog veel populairder dan de rest van de route; de reden daarvan ontgaat ons, want de uitzichten zijn hier door de geringere hoogte veel minder spectaculair; daar komt bij dat het pad deels door een lange betontunnel vol graffiti voert. Omdat ook de route tusen Corniglia en Manarolo deels vlak langs de zee loopt en weinig spectaculaire uitzichten biedt in verhouding tot het eerste deel, is het voor ons wel duidelijk: loop vooral het traject tussen Monterosso en Corniglia, en laat de rest schieten als je weinig tijd hebt of geen fut hebt voor een wandeling van 12 km.


wandelpad levantoVan Lévanto naar Monterosso

Voor wie geen zin heeft in de enorme drukte op het pad tussen Monterosso en Riomaggiore of voor wie de omgeving nog wat uitgebreider wil verkennen, is er een aantrekkelijk alternatief: vanaf het fort in Lévanto loopt een veel rustiger en breder wandelpad (nr. 1 en 10) richting Cinque Terre, dat eveneens prachtige uitzichten kent en door mooi loofbos en langs wijngaarden naar een uitzichtpunt op 300 m klimt, waar je de vijf dorpen van de Cinque Terre kunt overzien. Het pad daalt via steile trappen af naar Monterosso, waar je de trein terug kunt nemen naar Lévanto. Vanwege de trappen is het beslist aan te raden de wandeling in Lévanto te beginnen. Denk overigens niet dat je op deze wandeling van circa 3 uur niemand tegen zult komen, want ook dit is een populair traject, maar je loopt hier in elk geval niet in een lange file, zoals op sommige delen van route nr. 2.

Via Garibaldi in GenuaUitstapje naar Genua

De grote havenstad Genua, die tegen de berghellingen aan gebouwd is, is beslist een bezoek waard, zeker sinds de grootschalige renovatie van het verloederde havengebied. Vanuit La Spezia of Lévanto is Genua via de spoorlijn langs de Riviera di Levante in ruim een uur bereikbaar; een retourtje met de regionale trein kost minder dan € 10. Onderweg heb je mooie uitzichten op de zee en de heuvels, zolang de trein tenminste niet door een een van de talloze tunnels rijdt. Na aankomst op Stazione Brignole kun je door monumentale straten vol prachtige palazzi naar het onlangs gerestaureerde oude stadscentrum lopen, dat uit een labyrint van nauwe steegjes bestaat.

genua-mercato-orientaleNeem onderweg een kijkje in de Mercato Orientale in de Via XX Settembre, een markthal waar prachtig uitgestalde verse producten te koop zijn, van zwaardvis tot paddestoelen, Parmezaanse kaas en courgettes. Na het Piazza de Ferrari beginnen de duistere stegen van de oude binnenstad, vol hoge gebouwen van soms wel zes verdiepingen, waar voor auto;s nauwelijks plaats is. Je kunt hier overdag veilig rondlopen, maar 's avonds, na sluitingstijd van de winkels, is de nodige voorzichtigheid geboden. Het gebied doet in zijn volksheid en kleinschaligheid bijna Napolitaans aan en een wandeling hier wordt vanzelf een ontdekkingstocht, want de kans op verdwalen is groot in de vele kronkelende stegen, zonder duidelijk oriënteringspunt.


galeone-neptuneUiteindelijk beland je toch wel in de oude haven, die in een groot vermaaks- en cultuurcentrum veranderd is. Naast het bekende aquarium vind je hier een scheepvaartmuseum en een prachtig nagebouwd Spaans galjoen, de Galeone Neptune, die voor de film Pirates van Roman Polanski werd gebruikt. Het Acquario is het grootste van Europa en mag je niet missen. Van achter enorme glasruiten kun je de zwemkunsten en capriolen van dolfijnen, haaien en pinguïns bewonderen.
genua-aquarium-kwal(let op: er worden aan de kassa allerlei combinatiekaartjes aangeprezen die een stuk duurder zijn dan het onduidelijk vermelde ticket voor alleen het aquarium, waar de meeste bezoekers genoeg aan hebben (toegang aquarium € 17, kinderen € 11).

genua-gevelAls je vanuit de haven noordoostwaarts loopt, kom je uiteindelijk in de Via Garibaldi, waar de mooiste palazzi van de stad staan. In het Palazzo Bianco en het Palazzo Rosso, die op de werelderfgoedlijst staan en beide schitterend gerestaureerd zijn, zijn schilderijenmusea gehuisvest met werken van Rubens, Titiaan en Tintoretto. Deze palazzi getuigen van de grote rijkdom die de rijke families in de geboortestad van Columbus in de 16e eeuw wisten te vergaren. Vanuit de Via Garibaldi kun je in 20 minuten teruglopen naar Stazione Brignole.


prakinfo
prakvervoer

Auto

De afstand van Utrecht naar Lévanto bedraagt over de weg vanaf Utrecht circa 1250 km, via Duitsland en Zwitserland.

Vliegtuig

Je kunt met Transavia vanuit Amsterdam of met Ryanair vanuit Eindhoven naar Pisa vliegen en dan de trein naar La Spezia nemen.

Ter plaatse

Veel informatie over Cinque Terre vind je op de site van het Parque Nazionale delle Cinque Terre. Je vindt daar ook de prijzen voor de toegang tot het nationaal park (momenteel € 5) en voor de Carta Cinque Terre (toegang plus treinvervoer en nog enkele andere minder belangrijke faciliteiten), die niet per se voordeliger is dan losse kaartjes kopen.

prakvervoer

Kijk bij onze partner Booking.com voor een voordelige keuze aan hotels in Cinque Terre, Genua en Ligurië. Booking.com heeft een laagsteprijsgarantie en rekent geen reserveringskosten. De rekening hoef je veelal pas na aankomst in het hotel te betalen (zie de voorwaarden bij het kamertarief).


praketen

pizza-rucolaIn Cinque Terre wemelt het van de restaurants, zoals het ook van de hongerige toeristen wemelt. Sterrenrestaurants zul je hier niet vinden, daarvoor liggen de dorpen te afgelegen.
Snacks zijn overal verkrijgbaar, van stukken pizza tot sandwiches en frites. Dat de prijzen in dorpen als Vernazza en Monterosso niet echt laag zijn, is logisch. Toch kost een cappuccino aan de bar hier niet meer dan € 1,30. Op het terras wordt het uiteraard duurder.
genua-snackbarIn de binnenstad van Genua rijgen de betaalbare trattoria's en pizzeria's zich aaneen. Hier kun je plaatselijke specialiteiten als pasta met pesto Genovese of stokvis eten. Ook de raviol schijnt in Genua uitgevonden te zijn.
Tegenover het aquarium is onder de arcaden een razenddrukke, authentieke snackbar waar je aan de toog prima gefrituurde inktvis met frites en soortgelijke gerechten kunt eten (aanbevolen door de Trotter, dus ook veel door toeristen bezocht).


prakreisgidsen

Reisgidsen over de Ligurische kust en Genua zijn te bestellen via bol.com; (betalen met iDEAL of acceptgiro na levering, bezorgkosten € 1,95 per boekenpakket). De Capitoolgids Italiaanse Rivièra (verschenen in 2009) biedt rijk geïllustreerde info over het gebied, met veel aandacht voor Genua.

Capitool / Italiaanse Riviera
Capitool / Italiaanse Riviera
Trotter Noordwest Italie
Trotter Noordwest Italie
-
 
Italie
Italie
Tim Jepson
 
The Rough Guide To Italy
The Rough Guide To Italy
Rob Andrews & Jules Brown